Praca, nie obietnice

„Plan dla Wsi” – program wzmacniający pozycję polskiego rolnictwa

Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy

 

08 Sie 2018 19:22
STRAŻACY POTWIERDZILI NASZĄ NARODOWĄ SPECJALNOŚĆ JAKĄ JEST SOLIDARNOŚĆ Z INNYMI

Kiedy jechaliście do Szwecji nasze serca drżały z obawy, ale też z dumy, bo wiedzieliśmy, że staniecie na wysokości zadania. Bardzo dziękuję za Wasz profesjonalizm, za niebywałą wytrwałość, za znakomitą pracę [ ... ]

08 Sie 2018 19:19
 W LIPCU MNIEJ BEZROBOTNYCH

Liczba osób bezrobotnych w porównaniu z czerwcem spadła w lipcu br. o 6,4 tys. osób. Według szacunków Ministerstwa Rodziny stopa bezrobocia utrzymała się na rekordowo niskim poziomie – [ ... ]

04 Sie 2018 09:28
XVIII FESTIWAL KULTURY JAPOŃSKIEJ W PRZEMYŚLU

W dniu 2 sierpnia br. w Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu miało miejsce uroczyste otwarcie XVIII – go Festiwalu Kultury Japońskiej organizowanego przez Fundację Polsko – Japońską YAMATO, której [ ... ]

W LIPCU MNIEJ BEZROBOTNYCH

Liczba osób bezrobotnych w porównaniu z czerwcem spadła w lipcu br. o 6,4 tys. osób. Według szacunków Ministerstwa Rodziny stopa bezrobocia utrzymała się na rekordowo niskim poziomie – 5,9%. 

Począwszy od 1991 r. wskaźnik bezrobocia w lipcu nigdy nie był tak niski, a stopa bezrobocia w lipcu br. była o 1,1 punktu procentowego niższa niż rok temu. 

XVIII FESTIWAL KULTURY JAPOŃSKIEJ W PRZEMYŚLU

W dniu 2 sierpnia br. w Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu miało miejsce uroczyste otwarcie XVIII – go Festiwalu Kultury Japońskiej organizowanego przez Fundację Polsko – Japońską YAMATO, której Dyrektorem jest Pani Iga Dżochowska. 

Honorowym patronatem wydarzenie objęli Prezydent Miasta Przemyśla oraz Ambasada Japonii w RP. 

CHARYTATYWNY PIKNIK RODZINNY W TARNAWCACH

29 lipca poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz wraz z małżonką wziął udział w „Charytatywnym Pikniku Rodzinnym w Tarnawcach” zorganizowanym przez Radną wsi Tarnawce Martę Kochanowicz i Sołtysa Tarnawiec Piotra Kunika. 

Impreza wpisana w tradycje sołectwa, czwarty rok z rzędu była imprezą charytatywną w szczytnym celu, by wesprzeć leczenie miejscowych dziewczynek chorych na mukowiscydozę: Leny Czuryk i Mileny Podhaniak.

UROCZYSTOŚĆ KU CZCI BŁ. KS. AUGUSTA CZARTORYSKIEGO - POŚWIĘCENIE TABLICY

W niedzielę, 29 lipca 2018 roku, w kościele pw. św. Józefa w Przemyślu przy ul. św. Jana Nepomucena 3 miała miejsce Msza św. z odsłonięciem tablicy pamiątkowej, z okazji 160 rocznicy urodzin Błogosławionego Księdza Augusta Czartoryskiego, w której uczestniczył poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz. 

Mszę świętą celebrował Wikariusz Księdza Inspektora, prowincji Krakowskiej ks. Marcin Kaznowski. Po komunii świętej, nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy, przez Panią Barbarę Czartoryską - seniorkę rodu.

XXIII TARGI RZEMIOSŁA, PRZEDSIĘBIORCZOŚCI I LEŚNICTWA - AGROBIESZCZADY

W dniu 28 lipca br. poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz wziął udział w największych targach rzemiosła, rękodzieła i jadła w regionie. 

Obywające się w dniach 28 i 29 lipca br. targi, w dużej mierze przygotowane zostały przez Starostwo Powiatowe w Lesku na terenie  Zespołu Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku.

PKN ORLEN ROZWIJA ZAKŁAD W JEDLICZU

W dniu 27 lipca br. poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz uczestniczył w spotkaniu z Prezesem PKN Orlen Danielem Obajtkiem, który na zamkniętym spotkaniu z parlamentarzystami zaprezentował plany inwestycyjne paliwowego koncernu w Polsce południowo – wschodniej. 

Wśród obecnych był także poseł Piotr Babinetz. 

PLAN DLA WSI - PROGRAM WZMACNIAJĄCY POZYCJĘ POLSKIEGO ROLNIKA

– Polskie rolnictwo, polska wieś mogą być lokomotywą wzrostu gospodarczego w Polsce – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszego spotkania z rolnikami. Premier dodał, że nie wyobraża sobie silnej polskiej gospodarki bez silnego rolnictwa.

– Polskie rolnictwo, polska wieś mogą być lokomotywą wzrostu gospodarczego w Polsce – mówił premier Morawiecki. Premierowi towarzyszył minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim przedstawił założenia Planu dla wsi.

– Jestem dumny, że tu w województwie kujawsko-pomorskim, na Ziemi Dobrzyńskiej, która była nazywana dobrą ziemią dobrych ludzi, pracowitych i gospodarnych mogę przedstawić założenia programu rolnego PiS, rządu dobrej zmiany – podkreślił minister Ardanowski .

Założenia Planu dla wsi to:

Większe dofinasowanie do paliwa rolniczego

W celu zmniejszenia kosztów w gospodarstwach rolnych, zwiększone zostanie wsparcie finansowe do zakupu paliwa rolniczego zużywanego przy uprawie pól i hodowli bydła.

Utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego

Dla stabilizacji rynków rolnych utworzony zostanie Narodowy Holding Spożywczy, który będzie alternatywą dla firm przejętych w ramach prywatyzacji na początku okresu transformacji. Zapewniony zostanie organizacyjny i właścicielski udział rolników-producentów rolnych w firmach Holdingu.

Większa sprzedaż bezpośrednia i rolniczy handel detaliczny 

Zapewnienie rolnikom, szczególnie z mniejszych gospodarstw, bezpośredniego udziału w rynku konsumenckim poprzez rozszerzenie sprzedaży detalicznej i rolniczego handlu detalicznego.

Zdrowa polska żywność

Zwiększona zostanie pomoc w rozwoju produkcji żywności wysokiej jakości, szczególnie ekologicznej, tradycyjnej i regionalnej, która ma stać się rozpoznawalnym znakiem polskiego rolnictwa. Wprowadzone zostanie oznakowanie produktów wolnych od GMO.

Wsparcie rolnictwa na terenach górskich

W celu lepszego wykorzystania użytków zielonych nastąpi wsparcie hodowli bydła mięsnego, kóz i owiec. Dla terenów górskich wdrożona zostanie specjalna polityka.

Przeciw suszy

Przeciwdziałając suszy i innym zmianom klimatycznym wdrożony zostanie program poprawy żyzności gleb, w tym wapnowania, oraz zwiększona zostanie retencja wód wraz z wprowadzeniem systemu nawodnień w rolnictwie.

Polskie pasze

W celu zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego Polski oraz wsparcia ochrony gleb, białko paszowe z zagranicy będzie sukcesywnie zastępowane białkiem z produkcji krajowej.

Rolnictwo dla ekologii

Podjęte zostaną działania mające na celu wsparcie wykorzystania surowców rolniczych w przemyśle oraz nastąpi rozwinięcie odnawialnych źródeł energii (OZE) w rolnictwie, które są przyjazne środowisku i akceptowane społecznie.

Minister Ardanowski poinformował, że założenia programu zostały wypracowane na podstawie rozmów z rolnikami w całej Polsce i wychodzą na przeciw ich oczekiwaniom. Szef resortu rolnictwa zapowiedział, że program będzie rozbudowywany i doprecyzowany.

Spotkanie odbywało się w gospodarstwie Anny i Jacka Szarszewskich w Głogowie k. Torunia.


  • 11212v
  • 34235b
  • 4342432
  • 755757b

Simple Image Gallery Extended

ŚWIĘTO PODKARPACKIEJ POLICJI

W dniu 18 lipca na przemyskim Rynku odbyły się Wojewódzkie Obchody Święta Policji pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego. Uroczystości poprzedziła Msza Święta w Bazylice Archikatedralnej pw. Św. Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia NMP w Przemyślu. Następnie po przemarszu, złożeniu meldunku Komendantowi Głównemu Policji oraz odegraniu hymnu państwowego głos zabrał Komendant Wojewódzki Policji, który wskazał na bardzo dobrą opinię funkcjonariuszy wśród obywateli oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Kilkudziesięciu policjantów otrzymało awanse i wyróżnienia, co potwierdza ich zaangażowanie w realizację obowiązków. Odznaczenia wręczali Wicewojewoda Podkarpacki Lucyna Podhalicz, I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. dr Andrzej Szymczyk oraz Komendant Wojewódzki Policji mł. insp. Henryk Moskwa.

UCZCZENIE OFIAR ZBRODNI WOŁYŃSKIEJ

Dzień 11 lipca przynosi tragiczne wspomnienie Krwawej Niedzieli na Wołyniu. Minęło dokładnie 75 lat od tamtych wydarzeń. W Przemyślu rocznica obchodzona była uroczyście w kościele OO. Karmelitów Bosych i na Cmentarzu Wojskowym.

Eucharystii na przemyskim Karmelu przewodniczył ks. prał. Janusz Mączka. Homilię wygłosił o. Piotr Krupa OCD, przeor klasztoru. Wezwał on zebranych do szanowania daru pamięci oraz do zawierzenia Chrystusowi naszych wspomnień, nie tylko tych osobistych, ale i tych narodowych. Zauważył również, że czyny ludzkie zależą od tego, do jakiej szkoły uczęszczamy. Jeśli nie będzie to szkoła Chrystusa, lecz Jego przeciwnika, to zrodzą się ludobójstwa i wszelka nienawiść.