Praca, nie obietnice

W Regionie

OTWARCIE POMNIKA PO RENOWACJI, POLEGŁYM W WALCE Z UPA I POMORDOWANYM W LATACH 1941 - 48 W KRASICZYNIE

Odsłony: 595

W dniu 10 listopada br. Poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz wziął udział w otwarciu pomnika po renowacji, w hołdzie żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego i Wojska Polskiego poległym w walce z OUN i UPA oraz mieszkańcom Gminy Krasiczyn zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1941-1948 w Krasiczynie. 

Poseł w swoim przemówieniu oświadczył, że idea jedności obu narodowości musi być oparta na prawdzie. Budowanie stosunków polsko – ukraińskich po 1991 r., jako proces polityczny był naznaczony wieloma błędami. Nie podjęto konsekwentnych działań wobec szerzącego się  nacjonalizmu wśród młodych Ukraińców. 

Dopiero w 2016 r. Sejm – na mocy uchwały – ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. W wyniku popełnionego w latach 1943 – 1945 ludobójstwa zamordowanych zostało ponad sto tysięcy obywateli II RP.  

Członkowie UPA dokonywali napaści na mieszkańców dzisiejszego powiatu przemyskiego m.in.: w Birczy lub na terenie Ziemi Dubieckiej

W dalszej części programu przewidziano poczęstunek i koncert „Wyśpiewajmy Niepodległość” organizowany w Zespole Szkół w Krasiczynie. Przybyli goście wraz z całą społecznością szkolną odśpiewali wspólnie: „Przybyli ułani pod okienko”, „Piechota”, „Rozkwitały Pąki Białych” oraz mniej znane „Bartoszu Bartoszu”, „W krwawym polu srebrne ptaszę”.

W wydarzeniu wzięli również udział: Poseł na Sejm RP Wojciech Bakun, Wicestarosta Przemyski Marek Kudła, radni Gminy Krasiczyn, sołtysi i wielu innych zaproszonych gości. 

  • DSCN0427
  • DSCN0431
  • DSCN0433
  • DSCN0445
  • P1090225
  • P1090248

Simple Image Gallery Extended