Praca, nie obietnice

W Regionie

NADANIE IM. ROTMISTRZA WITOLDA PILECKIEGO SZKOLE PODSTAWOWEJ W GROCHOWCACH

Odsłony: 571

Dzięki blisko rocznym staraniom nadano Szkole Podstawowej w Grochowcach im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Uroczystości rozpoczęto mszą świętą, koncelebrowaną przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Stanisława Jamrozek. W dalszej części przybyli goście zapoznali się z programem artystycznym, w trakcie którego zdolni uczniowie przedstawili losy życiowe rotmistrza Pileckiego. 

Posła na Sejm RP Andrzeja Matusiewicza reprezentował asystent Arkadiusz Mazur, który odczytał w Jego imieniu list gratulacyjny i złożył go na ręce Pani Urszuli Broszko Dyr. Zespołu Szkół w Grochowcach. Po dekadach zacierania prawdy o Witoldzie Pileckim przez władze komunistyczne społeczeństwo poszukuje faktów z życia wybitnych mężów polskiego narodu. Coraz częściej używamy określenia patriotyzm, deklarujemy gotowość walki o Ojczyznę, a przy tym posługujemy się wzniosłymi hasłami. Nie puste słowa i slogany, a działanie na wielu płaszczyznach i nieodparte pragnienie dążenia do prawdy oraz zatroskanie o  dobre imię Polski powinno charakteryzować  prawdziwego patriotę. 

Nie jesteśmy w stanie za pomocą kilku słów opisać całości zasług i inicjatyw podejmowanych przez Witolda Pileckiego. Organizował życie społeczne w miejscu zamieszkania, pisał wiersze i malował, rodzinę otaczał opieką, jednakże największą miłością darzył wojsko. Przejawem jego wizjonerstwa był dobrowolny pobyt w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, gdzie organizował podziemie i rozpoczął przygotowywania do powstania. 

Poseł na Sejm RP pełniąc funkcję Przewodniczącego Rady Miejskiej był inicjatorem nadania im. Witolda Pileckiego placu pomiędzy ulicami Sportową i Jagiellońską w 1993 r. W ten sposób ówczesne władze Przemyśla oddały hołd wybitnemu Polakowi. 

Wśród obecnych gościli byli również: Poseł na Sejm RP Marek Rząsa, Wicewojewoda podkarpacki Piotr Pilch, Wójt Gminy Przemyśl Andrzej Huk, poczty sztandarowe, dyrektorzy szkół oraz licznie zebrani mieszkańcy.

  • DSC_6961
  • DSC_7017
  • DSC_7159
  • DSC_7175

Simple Image Gallery Extended