Praca, nie obietnice

W Regionie

73 ROCZNICA MORDU MIESZKAŃCÓW BOROWNICY PRZEZ BANDY UPA

Odsłony: 861

W dniu 22 kwietnia 2018 r. w Borownicy odbyły się uroczyste obchody upamiętniające 73. rocznicę mordu mieszkańców Borownicy przez bandy UPA. Oficjalne rozpoczęcie uroczystości poprzedziło wystawienie posterunku honorowego przy pomniku pomordowanych. Wojskową Asystę Honorową wystawił ppłk Marcin Dusza Dowódca 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Andrzeja Galicy w Przemyślu.

Do zebranych zwrócił się m.in.: dr Andrzej Zapałowski, który stwierdził, iż nieustannie odkrywane są miejsca pochówku pomordowanych mieszkańców birczańskiej ziemi lub broniących jej żołnierzy. W podobnym tonie wypowiadał się przedstawiciel IPN -  oddział Rzeszów dr Artur Brożyniak informując, że prace nad rekonstrukcją tragicznych wydarzeń mających miejsce w Birczy i okolicach ciągle trwają. 

Warto dodać, iż charyzmatycznie wygłoszoną na zakończenie uroczystości homilię ks. Antoniego Moskala zgromadzeni wierni nagrodzili gromkimi brawami. Duchowny w sposób bezpośredni odniósł się do ukraińskiego nacjonalizmu mającego cechy pogańskiej idei zwalczania przedstawicieli innych narodowości, tym samym łamiąc zasady prawdziwego nacjonalizmu opartego na miłości i troski o byt swojej ojczyzny.  

W wydarzeniu uczestniczył poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz, który powiedział: „Zbrodnicza działalność ukraińskiego nacjonalizmu zaczęła się w lutym 1943 r. na Wołyniu i później w Polsce południowo – wschodniej, na tych ziemiach dawnego województwa lwowskiego. Tak praktycznie trwało do marca 1947 r. Do póki nie było akcji „Wisła” i 150 tys. Ukraińców zostało wywiezionych z województwa rzeszowskiego, krakowskiego i lubelskiego na północ kraju (…)”. Poprawność polityczna doprowadziła do tego, że na Ukrainie zostało wychowane całe pokolenie młodych Ukraińców w kulcie banderyzmu. Tam są w prawie każdym mieście pomniki Stepana Bandery, a przecież popełniając liczne zbrodnie on był obywatelem Polski, II RP. Jest zbrodniarzem w majestacie prawa. My te stosunki musimy budować na prawdzie historycznej, droga przez pojednanie wiedzie przez przyznanie się do winy, przez przebaczenie, pokutę i dopiero wtedy można mówić o pojednaniu i w sposób właściwy te stosunki budować. Bez tych czterech ‘P’ nie będzie dobrych relacji polsko – ukraińskich. W tym roku mamy jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości i musimy, o tych wszystkich faktach pamiętać, Dlatego chciałem też serdecznie podziękować tutejszym gospodarzom Panu Wójtowi Gminy, Panu Przewodniczącemu Rady Gminy i wszystkim Państwu zaangażowanym w te uroczystości”. Wieniec kwiatów z parlamentarzystą złożyła Pani Barbara Krajewska pełniąca funkcję pełnomocnika PiS w Birczy. 

Wśród zebranych byli także: Starosta Powiatu Przemyskiego Jan Pączek, Przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego Ryszard Adamski, radni powiatowi, wójtowie, przedstawiciele sąsiednich samorządów i wielu innych zaproszonych gości. 

  • DSCN0574
  • DSCN0576
  • DSCN0582
  • DSCN0594
  • DSCN0603
  • DSCN0607
  • DSCN0622
  • DSCN0624
  • DSCN0626
  • DSCN0640

Simple Image Gallery Extended