Praca, nie obietnice

Aktualności

OBCHODY VIII ROCZNICY KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ W WARSZAWIE

Odsłony: 1094

W dniu 10 kwietnia br. w Warszawie odbyły się główne uroczystości związane z VIII rocznicą Katastrofy Smoleńskiej. Tego dnia miała miejsce 96 miesięcznica. Liczba ta ma wymiar symboliczny, bowiem określa 96 ofiar, które zginęły osiem lat temu pod Smoleńskiem. 

Harmonogram wydarzenia obejmował odsunięcie pomnika upamiętniającego ofiary lotu. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński na Placu Piłsudskiego powiedział: „Przyszedł ten dzień, na który czekaliśmy, dzień odsłonięcia pomnika ofiar. Tu, tuż obok stanie prawdopodobnie w listopadzie pomnik Lecha Kaczyńskiego. Zapytajmy, jaki jest sens tych wydarzeń? Jaki jest sens tego pomnika, który jest o kilkadziesiąt metrów stąd? Pomnika pamięci, pomnika godności, pomnika wierności. Spójrzmy na napis na tym pomniku. Tam jest 96 nazwisk. Bez żadnych tytułów, bez funkcji, po prostu 96 osób. 96 osób, Polek i Polaków – choć nie wszyscy byli polskiej narodowości, to wszyscy byli polskimi obywatelami – osób, które wspólnie wybrały się do Katynia właśnie po to, by podtrzymać pamięć. I już to jest wystarczającym powodem, żeby ten pomnik tutaj stanął. Nawet gdyby byli to ludzie, którzy nie pełnili żadnej „wysokiej funkcji” , to pomnik ku ich pamięci powinien stanąć. Była to śmierć w znacznej części polskiej elity. I chociaż śmierć zwykłych Polaków byłaby równie ważna, to trzeba pamiętać, że to buduje szczególny związek z tym, co wydarzyło się w 1940 roku w Katyniu”.  

Głos zabrał także Prezydent RP Andrzej Duda: „To taki dzień słodko – gorzki. Gorzki, bo przecież 8 lat temu dotknęła Polskę straszliwa tragedia, najgorsza 
od II wojny światowej. Nie tylko dlatego, że w Katastrofie Smoleńskiej zginęło 96 Polaków, ale dlatego, że państwo polskie, że nasza Polska, dopiero co niedawno odrodzona znów po latach zniewolenia, która wyrwała się zza żelaznej kurtyny, znowu straciła swoją elitę, a w każdym czasie dużą jej część. Jakże tragiczny, straszny moment! Najstraszniejszy oczywiście dla rodzin
”.

W wydarzeniu uczestniczyli członkowie rządu oraz parlamentarzyści,w tym poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz. Należy podkreślić, że z całej Polski przyjechało kilka tysięcy osób, w tym przedstawiciele okręgów wyborczych nr 22 i 23. Po raz pierwszy w miesięcznicy wziął udział także asystent posła Andrzeja Matusiewicza Arkadiusz Mazur.

O godz. 19 w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela w Warszawie odbyła się Msza Święta w intencji Ofiar Katastrofy Smoleńskiej koncelebrowana przez ks. bp. Michała Janochę. W wygłoszonej Homilii duchowny przestrzegał naród Polski przed ideologią dopuszczającą zabójstwo nienarodzonych dzieci. Ponadto stwierdził: „Polska straciła Prezydenta wraz ze znaczną częścią polskich elit, jak powiedział przy odsunięciu pomnika prezydent Andrzej Duda zginęli, ponieważ byli razem, zginęli bo chcieli oddać hołd polskim oficerom zamordowanych w Katyniu. Polskie skrzydła wbiły się w czarną ziemię. A w naszej Katedrze polskie skrzydła wzbijają się w białe niebo. Dumny orzeł zrywa żelazne łańcuchy, zrywa się do lotu. Jakże szczęśliwie dwuznacznie brzmi tutaj czasownik zrywa”(…).

Po zakończonej Eucharystii zebrani przeszli przed Pałac Prezydencki, gdzie w trakcie marszu odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Prezes Jarosław Kaczyński podziękował wszystkim zebranym za przybycie. 

 • 1
 • 2
 • 20180410_180423
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • DSCN0439
 • DSCN0440
 • DSCN0460

Simple Image Gallery Extended