Praca, nie obietnice

UROCZYSTE OTWARCIE PRZEDSZKOLA "POD JAWOREM"

Odsłony: 1427

W dniu 23 lutego br. poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz uczestniczył w otwarciu Niepublicznego Przedszkola Specjalnego „ Nad Jaworem”, do którego obecnie uczęszcza ośmioro dzieci. Ośrodek  jest przeznaczony dla dzieci z autyzmem i niepełnosprawnościami intelektualnymi. Realizacja projektu służy również podniesieniu kompetencji nauczycieli oraz utworzenia sieci  współpracy i samokształcenia nauczycieli.     

Dzięki współpracy z Fundacją Kuźnią Talentów udało się zdobyć dofinansowanie z Unii Europejskiej na organizację przedszkola. Zdobyte w ten sposób pieniądze pozwoliły na odpowiednie przystosowanie pomieszczeń i ich wyposażenie. Projekt dofinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. 

Poseł A. Matusiewicz powiedział „Chciałbym serdecznie podziękować Panu Andrzejowi Beresteckiemu, za zaproszenie na dzisiejszą uroczystość otwarcia I Specjalistycznego Przedszkola dla Dzieci Autystycznych w Przemyślu. Chociaż należy podkreślić, że takie przedszkola, ale działające w szerszym zakresie, nie tylko jeśli chodzi o autyzm funkcjonują  w  innych placówkach, na terenie Miasta Przemyśla. Jest to bardzo dobra inicjatywa Pana A. Beresteckiego, człowieka bardzo wrażliwego na los dzieci niepełnosprawnych  i dorosłych, od ponad 30 lat. Patrząc na całokształt działalności Pana Beresteckiego, należałoby pomyśleć nad nagrodą „Zasłużony dla Miasta Przemyśla”. Osoby zaangażowane, pracujące dla dobra innych zasługują na takie nagrody. Chciałem podziękować wszystkim Państwu zaangażowanym w powstanie tego przedszkola, w tym nauczycielom którzy są tutaj zatrudnieni. Myślę, że będą mieć sporo satysfakcji z wykonywanej pracy, zwłaszcza z powodu posiadanego doświadczenia. Przykładem są Panie Godzień i Sienkiewicz, które wiele lat już lat pracują z niepełnosprawnymi. Chciałbym podziękować również tym Paniom, które przygotowały dzisiejsze przedstawienie. Debiutanci wyglądali na niezwykle wzruszonych.

Obecny rząd przygotowuje zmiany w zakresie orzekania o niepełnosprawności, bo jest wielka potrzeba żeby tym rodzicom, którzy poświęcają całe swoje życie uzyskały pomoc w wychowaniu tych dzieci. Mamy niepełnosprawnych bardzo często nie pracują, a później nie mają żadnego zabezpieczenia finansowego, w postaci emerytury lub renty. Okres całodobowej opieki potrzeba zaliczyć do okresu zatrudnienia. Ostatnio procedowaliśmy ustawę, która trafiła do Senatu m.in. o mieszkaniach chronionych dla osób które są niepełnosprawne, ale w miarę samodzielne i mogłyby korzystać z takich mieszkań. Mam nadzieję, że Miasto Przemyśl również skorzysta z dofinansowania na te inwestycje
”.

W wydarzeniu uczestniczyli również: Ekscelencja Arcybiskup Adam Szal, ks. Łukasz Jastrzębski Sekretarz Arcybiskupa, ks. Andrzej Wolanin Proboszcz Parafii Pikulice,  Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla Grzegorz Hayder i wielu innych zaproszonych gości. 

  • DSCN0082
  • DSCN0086
  • DSCN00921
  • DSCN01051
  • DSCN01091
  • DSCN01101

Simple Image Gallery Extended